Harkov İklimi

Harkov İklimi

  Sıcak iklimden bunalanlar için Harkov iklimi oldukça uygun bir yer. Harkov iklimi Ukrayna’nın ve soğuk Rus ikliminin etkisi altındadır. Bu sebeple karasal ve soğuk bir ikime sahiptir. Buraya gezmeye gelirken aklınızda bulundurmanız gereken şey Harkov’un soğuk ve iklimi olduğu için yanınıza yazlık ve ince kıyafetler yerine daha kalın ve son bahara uygun kıyafetler getirmenizdir.

Harkov iklimi yaza doğru ısınmakla birlikte bunaltıcı bir sıcaklık burada yaşanmaz dört mevsim yağış alır. Yazın ve bahar aylarında yağmur şeklinde düşen yağışlar kış aylarında daha çok kar şeklinde görülür. Rus iklimi ve Ukrayna denilince akla ilk olarak soğuk gelmesini haklı çıkaracak bir soğukluk burada da yaşanır. Ancak denize yakınlığı sayesinde aşırı soğuklar yaşanmaz. Sibirya ikliminin etkisinde olmasına rağmen burada dondurucu soğuklara rastlanmaz. Bu nedenle soğuk ama sıkmayan bir havası vardır. Yağışlı bir havası olduğu için Harkov iklimi aynı zamanda ılıman bir hava içerir. 

Harkov’a Gttiğiniz Zaman Yanınızda Götürmeniz Gereken Kıyafetler

  Harkov iklimi ılıman bir soğuk havadır. Yaz kış buna dikkat ederek gezmeniz gerekir. Her an yağmur yağma tehlikesinin olduğunu unutmayın. Ancak uzun sürmeyen bu yağmurlardan sonra güneşin sizi ısıtacağını da unutmayın. Harkov dünya çapında pek tanınmayan bir kent olmasına rağmen bu şehrin en önemli özelliği buranın bir üniversite şehri olmasıdır. Bu nedenle özellikle Asya coğrafyasından öğrenciler düşük eğitim ücretleri olduğu için buraya eğitim için gelmektedir.

Dünyanın her yerinde yüksekokul fiyatları oldukça pahalıdır. Bu nedenle pek çok öğrenci üniversite okuma hayalini gerçekleştiremiyor. Ancak Harkov gibi üniversite şehirlerinde okumak öğrenciler açısından oldukça uygundur. Okul fiyatlarının ucuzluğunun yanı sıra kent okul ve öğrenci hayatına paralel olarak geliştiği için konaklama, giyim, ulaşım ve yiyecek fiyatları oldukça düşüktür. Ayrıca öğrenciler yaz kış ister yarı zamanlı isterse tam zamanlı olarak çalışarak kendi masraflarını ailelerine yük olmadan karşılayabilirler.

Harkov da Yaşam

Harkov’a geldiğiniz zaman Harkov iklimi, coğrafyası ve kültürel özelliği ile sizlerin beğenisini kazanacak bir şehir. Bu şehrin temel özelliği eğitim fonksiyonuna yönelik olduğu için de ücretlerden kentteki etkinliklere kadar her şey buna göre şekillenmiştir. Buraya eğitim için gelen öğrenciler yanlarına bu coğrafyanın iklimine uygun olarak giyinmese bile buradan oldukça ucuza kıyafet alabilirler.

Şehri ucuz yapan asıl etken öğrenciler olmasıdır. Kent esnafı pahalıya bir ürün bu sebeple satamamaktadır. Ancak turist olarak gittiğiniz zaman bu ucuzlukla karşılaşamayabilirsiniz. Çünkü genellikle dünyanın her yerinde olduğu gibi Harkov’da da turistlere her türlü fiyatlar oldukça yükselmektedir. Harkov’da fiyatlar genel seviyesinin düşüklüğünün yanında çalışma ve iş ulma imkanı da oldukça geniştir. Bu sebeple buraya gelen öğrenciler genelde tekrar ülkelerine dönmeyerek burada çalışmayı tercih ediyor.

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes