Hakkımızda

Harkov Devlet Üniversitesi Doğu Avrupanın En Eski Üniversitelerinden biridir. Çar 1.Alexander vesilesiyle Eğitimci VNkarazin Girişimleriyle 1804 yılında yapılmasına karar verilen üniversite 29 ocak 1805 tarihinde açılışı yapılmıştır . Harkov Devlet Üniversitesi 19. Ve 20. Yüzyıllarda Ukrayna ulusal canlanma politikarıyla klasik üniversiteler arasında bir bilim ve kültür merkezi haline gelmiştir ve Ukrayna eğitim sisteminin ötesinde bir eğitim modeli uygulamaktadır .Üniversitemizde Moda mod eğitim modeli ile dersler verilmekte ve kurulan dev kütüphaneleriyle hem deneysel olarak pratik eğitim verilmektedir hemde e-eğitim Teknolojisiyle Verilen ödevler yapılacak deneyler ders programları ve üniversite hakkında her konu e-eğitim model teknolojisi ile internet öğrenci yazılım programıyla öğrencinin bilgiye ulaşması bir tuş yakınında olmuştur.

Harkov Devlet Üniversitesi Kültürel Entelektüel ve kökü tarihin vermiş olduğu bir deneyimi öğrencilere sunmaktadır Başlıca Dünyaca ülnü bilim adamları akademisyenler ve eğitimciler Harkov Üniversitesinde Görevlidir

Başta PP.Hulak Artemosky , Am Lyaponuv , MIKostomarov , MP Barabashov , M. Beketov Dünyaca Tanınan Bilim Adamlarıdır Harkov Üniversitesinde 3 nobel ödüllü doçent bulunmaktadır . Bunlardan ilki biyolog M. Mecnikov digeri Ekonomist S.Kuznets digeri Fizikçi Ld Nandau ‘ dur

Harkov Üniversitesi Onursal Doktora Ödülü Sadece Ukrayna İlk Cumhurbaşkanı Hrushevsky ‘de bulunmaktadır
Yıllar Geçtikçe Üniversitemizden 130 milyon kişiden fazla öğrenci mezun olmuştur Harkov Üniversitesinin Kuruluşu ile birlikte Şehirde Endüstiyel , Bilimsel ve Büyük kültür merkezi Sayesinde Harkov Şehrindeki Sokakların Bir çoğu Profesörler , Doçentler , Bilim Adamlarının ve Ünlü Öğrencilerinin adlarını taşımaktadır

Harkov Şehrinde Ukraynada Eğitim alan öğrencilerin 3 te biri eğitim almaktadır İsviçre, Bulgaristan, İngiltere ve diğer ülkelerden gelen bilim adamları ile uluslararası programlarda çalışır. Harkov Devlet Üniversitesi Doğa Tarihi Müzesi 1807 yılında kurulan ve dünyanın en eski üniversite müzelerinden biridir. Her yıl müzeye 220 bin turist tarafından ziyaret edilmektedir. insanın kökeni, Darwinizm, zooloji, jeoloji:

Müzenin 23 salonu 2bin metrekare alanda bulunan yaklaşık 250 bin sergisi bulunmaktadır Üniversite ayrıca Arkeoloji Müzesi ve Etnografya koleksiyonu yaklaşık 150 bin adet içerir Slobodaya sahiptir.
Harkov Devlet Üniversitesi Merkez Bilimsel Kütüphane, 30 Ocak 1805 tarihinde kuruldu 50 000 benzersiz başlık (; dünya edebiyat, bilim ve kültür klasikleri genel kütüphane aralarında 3.5 milyon kitap saklanmaktadır .

1999 yılının Ekim ayında Ukrayna Cumhurbaşkanı Kararnamesi, harkov Üniversitesi “ulusal” statüsü verildi Ukrayna Harkov Ulusal Devlet Üniversitesi Bakanlar Kabinesi altında Şubat 2010 yılında Karazin “araştırma üniversitesi” statüsü verilmiştir. Harkov Devlet l Üniversitesi. VNKarazin Avrupa’nın önde gelen ve dünya üniversitelerinin uluslararası toplumun aktif bir üyesidir kapsamlı uluslararası işbirlikleri dahil Toplam 25 ülkede 61 ortak Üniversite ile işbirliği yapmaktadır.

Harkov Devlet Üniversitesi Bologna sürecini başlatan süreçte 1988 Büyük Üniversite Beyannamesini imzalanan Avrupa’daki diğer önde gelen üniversiteleri ile.Üniversitesi Avrasya Üniversiteler Birliği, Dünya ve Avrupa Üniversiteler Birliği, Avrupa Nükleer Eğitim Ağı Derneği üyesi ortak kurucusudur.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!