Harkov Coğrafi Konumu

Harkov Coğrafi Konumu

Dört yıllık lisans eğitimi planınızı Harkov üniversitelerinden yana yapmanız birçok avantajı elde etmenizi sağlar. Harkov coğrafi konumu nedeniyle...

Ukrayna’nın ikinci en büyük şehri olan Harkov, özellikle bir buçuk milyona yaklaşan nüfusu ile ülke ekonomisinde de önemli bir yere sahiptir. Sanayileşme bakımından son yıllarda atak yapmış olan ve bu sayede hem ülke ekonomisine hem de kişi başı gelire olumlu katkıları olan bu güzel şehir Rusya ile uzun bir sınıra sahiptir. Bu da şehri Ukrayna için oldukça stratejik bir hale getirmektedir.

Şehir halkının çok büyük bölümünü aşları oluşturmaktadır. Bunun yanında Rus ve Belarus vatandaşları da şehrin farklı bölgelerinde yaşamaktadırlar. 350 kilometre karelik bir yüz ölçümüne sahip olan şehir aynı zamanda doğal güzellikleri ile de dikkat çekmektedir. Deniz seviyesinden 152 metre yukarıda bulunan şehrin herhangi bir denize kıyısı olmaması ise en büyük eksikliği olarak görülmektedir. Bu kadar büyük ve kalabalık bir şehirde insanların rahat bir şekilde yaşayabilmeleri mükemmel işleyen bir sistem ve altyapıyı gerektirmektedir.

Şehrin oluşmasında her zaman bu konulara önem veren ve giderek artan nüfusun ihtiyaçlarını karşılamak için ellerinden geleni yapan yetkililer özellikle bir sır şehri olan Harkov’un ülke güvenliği açısından ne kadar önemli bir yeri olduğunu da her fırsatta belirtmektedirler. Ülkenin kuzey doğusunda yer alan Harkov şehri özellikle büyüklüğü sebebi ile hem yoğun bir şekilde üreten hem de yoğun bir şekilde tüketen şehirlerden biri olduğu için kendi kendine yetebiliyor olması da ülke için bir şanstır.

Stratejik Konumu İle Önemli Bir Şehir

Şehre gelen kişiler genellikle soğuk bir hava ile karşılaşmakta ve bunu da şehrin yüksek rakımına bağlamaktadırlar. Zaten genel olarak soğuk olan ülke iklimi Harkov şehrinde biraz daha sert hale gelmektedir. Buna rağmen her zaman mutlu ve huzurlu bir hayat sürmüş olan ülke halkı özellikle dışarıdan gelen kişileri de her zaman güler yüzlü bir şekilde karşılamaktadır. İş olanaklarının da geniş olması sebebi ile ülke içinde sürekli göç alan Harkov, bu sebeple yerleşim yerleri olarak sürekli olarak genişlemeye ve büyümeye devam etmektedir.

Harkov coğrafi konumu hakkında birçok farklı kaynakta gerekli bilgileri bulabilen kişiler bu şehre gitmeden önce bilmeleri gereken tüm konuları kolay bir şekilde öğrenebilmektedirler. Sahip olduğu sert iklim sebebi ile kimi zaman yaz aylarında dahi serin veya soğuk olan Harkov şehri, buna rağmen geniş ormanlık alanlarında birçok canlıya ev sahipliği yapmaktadır. Rus sınırında olması ve önemli bir Rus nüfusunun halen bu şehirde yaşaması sebebi ile Rus halkı ile de iyi ilişkileri olan şehir çoğu zaman rahat bir hayat için gerekli tüm özellikleri insanlara sunabilmektedir. Coğrafi olarak çok fazla dağlık olmayan ve nispete düz bir araziye sahip olan şehir bu özelliği ile yerleşim biri olarak kullanılmak için en ideal arazi yapılarından birine sahip şehirlerden biridir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!