Harkov Etnik Yapı

Harkov Etnik Yapı

   Bir buçuk milyonluk nüfusu ile her zaman hareketli bir hayata sahip olan Harkov özellikle sahip olduğu zengin geçmişi ve kültürü ile her zaman Ukrayna’nın en önemli şehirlerinden biri olmuştur. İnsanların çok uzun zamandan bu yana huzur içinde yaşadıkları bu güzel şehir eski zamanlardan bu yana çok farklı medeniyetlere ev sahipliği yaptığı için şu anda son derece zengin bir kültüre sahiptir. Özellikle günümüzde şehrin farklı yerlerinde bulunan ve her medeniyetin Harkov şehrine bir hediyesi olarak gösterilen tarihi eserler şehir halkı içinde çok önemsenmektedir.

Harkov şehrini yakından tanımak için araştırma yapanların önemsedikleri konuların başında Harkov etnik yapı konusu gelmektedir. Şehrin nüfusunun ortalama %73’lük kısmını Ukrayna halkı oluşturmaktadır. Kalan kısım ise %22 Rus ve %5 Belarus halkı olarak dağılmaktadır. Şu anda Ukrayna genelinde bakıldığı zaman en yaşanabilir şehirlerden biri olarak gösterilen Harkov, insanların her zaman birbirlerine saygı gösterdikleri ve özellikle kişisel özgürlüğe çok önem verdikleri bir yerdir. Farklı dinlerden çok sayıda kişinin özgür ve mutlu bir şekilde yaşayabilmeleri için gerekli her türlü detayın yer aldığı Harkov özellikle kalabalık nüfusuna rağmen son derece olaysız ve sakin bir şehir olarak dikkatleri çekmektedir. 

Zengin Kültürü İle Gezip Görülesi Bir Şehir

  Şehir genelinde yaşanan bu olumlu hava şehrin kısa zamanda daha kalabalık bir nüfusa ulaşmasını ve daha çok kalkınmasını sağlamıştır. Farklı kültürlerden olmalarına rağmen çok uzun zamandan bu yana barış içinde yaşayabilmiş olan Harkov halkı her zaman için dünyaya da çok güzel bir örnek olmuşlardır. Günlük hayatın son derece hareketli yaşandığı bu güzel şehir insanların kendilerini mutlu ve güvende hissetmeleri için gerekli her türlü hizmeti sunabilecek düzeydedir. Harkov etnik yapısı bakımından incelendiğinde çok farklılık göstermeyen ve genellikle aynı kültürlerden gelmiş olan hakların yaşadığı bir şehir olarak öne plana çıkmaktadır. Bu sebeple yaşam her zaman huzurlu ve sakin bir şekilde ilerlemektedir. Herhangi bir baskı altında kalmadan özgür bir şekilde yaşamanın keyfini çıkaran Harkov halkı özellikle sorunlarının çözümlerinde her zaman yanlarında olan şehir yöneticileri sayesinde daha konforlu bir hayat yaşayabilmektedirler.

Rusya sınırında yer almasından dolayı hem Ukraynaca hem de Rusçanın yaygın olarak kullanıldığı bu şehirde özellikle şehir hayatının her alanında en baskın dil doğal olarak Ukraynacadır. Özellikle Rus sınırına yakın bölgelerde yaşamakta olan Rus kökenli halk azınlıkta olmalarına rağmen şehir hayatında her alanda var olmakta ve kendilerine yer bulabilmektedirler. Şehir içinde yaşanan bu çeşitlilik özellikle farklı kültürlerin birbirlerini tanımaları bakımından her zaman için insanlar önemli avantajlar sağlamaktadır. Kökenleri ortan olan ve sonraki zamanlarda farklı sebeplerden dolayı yolları ayrılmış olan bu milletlerin birbirleri ile barış içinde yaşayabilmeleri Harkov etnik yapısı hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişileri de her zaman memnun etmektedir. 

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes